وبلاگ رسمی رضا پودینه

🌐Reza Pudineh officialpage🌐

وبلاگ رسمی رضا پودینه

🌐Reza Pudineh officialpage🌐

هدف اینترنت اشیا توانمندسازی اشیا برای اتصال در هر زمان و مکان، با هر چیزی و هر شخصی است که از هر مسیر یا شبکه و خدمت به صورت ایده آل استفاده میکند. این فناوری جدید به حضور نافذ محیطی توجه میکند و جهانی که به شکل واقعی، دیجیتال و مجازی است و به سمت شکلگیری محیطهای هوشمند، همگرا میشوند. این فناوری در حوزه‌های مختلف نظیر انرژی، حمل ونقل، سلامت مورد بهره برداری قرار میگیرد. بر اساس تخمین‌های مؤسسه تحقیقات فناوری اطلاعات گارتنر در چرخه فناوریهای نوظهور انتظار میرود فناوری اینترنت اشیاء  بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ به تکامل برسد.  در اکوسیستم فناوری اینترنت اشیاء گردش مالی در سطح بین الملل حاصل از خدمات ارائه شده توسط این فناوری تا ۳ تریلیون دلار در سال تضمین شده است و درامدی بالغ بر ۱۴ تریلیون دلار در سال پیش بینی شده است. این فناوری ازتبازات تنگاتنگی با فناوری‌های دیگر نظیر داده‌های عظیم، نسل پنجم تلفن همراه ۵G و رایانش ابری دارد. 

از سوی دیگر اکنون اینترنت اشیا از دوران کودکی خارج شده و کاربردها و خدمات متنوع نوآورانه ای رابرای کسب وکارها، افراد و دولتها، فراهم کرده است. ازاین رو پژوهشگران و سازمانهای پژوهشی بین المللی آن را انقلاب بعدی فناوری اطلاعات و ارتباطات معرفی کرده اند. دولتهای کشورهای مختلف ازجمله ایالات متحده، چین، اتحادیه اروپا، هند، کره جنوبی، استرالیا، بریتانیا، و برزیل با انگیزه‌های متفاوت از گسترش فناوری اینترنت اشیاء حمایت میکنند. 

نقشه راه اینترنت اشیاء

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مسؤول برنامه ریزی، پشتیبانی و توسعه زیرساختار و تواناییهای ملی مخابراتی و اطلاعاتی کشور، اینترنت اشیاء را به عنوان موضوع محوری توسعه فناوری و آینده کسب و کارهای مرتبط با فاوا مدنظر قرار داده است. لذا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، در اولین گام مسئولیت تدوین نقشه راه و ارائه برنامه عملیاتی اینترنت اشیاء در کشور بر عهده گرفته است.

نقشه راه توسعه این فناوری در کشور در راستای ایجاد اکوسیستم منسجم و توسعه یافته ارائه سرویس‌های مختلف، دستیابی به الزامات، قانون و مقررات و سیاستگذاری، زیرساختهای مورد نیاز و شناسایی ارائه سرویس‌های متنوع دستیابی به اهداف شامل "دستیابی به بازار توسعه یافته و خدمات متنوع تدوین خواهد شد. از این رو هدف پروژه تدوین نقشه راه اینترنت اشیا دستیابی به اهداف پیشنهادی در این سند برای توسعه و پشتیبانی از فناوری اینترنت اشیا تا افق زمانی ۱۴۰۴ است. بطوری که نقش وزارتخانه ارتباطات فناوری اطلاعات در آن در حوزه‌های مختلف مشخص شود.

دیدگاه وزارت ارتباطت و فناوری اطلاعات، توسعه این فناوری و کسب و کارهای مرتبط با آن در کشور است و توسعه این فناوری در کشور بدون نگاه اکوسیستمی به آن امکان پذیر نیست. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشراف به این موضوع، تلاش دارد تا با در نظر گرفتن تعیین اقدامات و اجرای برنامه‌های عملیاتی نقش خود، دولت و بخش خصوصی را به طور شفاف جهت توسعه این فناوری در کشور شناسایی نماید تا با همکاری تمامی ذینفعان این فناوری در کشور توسعه یابد. لذا چشم انداز این پروژه، تدوین نقشه راه اینترنت اشیاء در کشور با محوریت نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه کسب وکار، سرویس  و فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیاء در کشور می‌باشد. لذا در این پروژه توسعه کسب وکارها و فتاوری مرنبط با اینترنت اشیاء در کشور مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد و نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت‌ها و سازمانهای تابعه جهت نیل به این اهداف تبیین خواهد شد. با شناختی که نسبت به ابعاد مختلف توسعه این فناوری در کشور در این پروژه ایجاد خواهد شد، انتظار می‌رود با در نظر گرفتن محدودیت زمانی و بودجه ای، بسته‌های پیشنهادی اقدامات عملیاتی یا بسته‌های سیاستی جهت همکاری با دیگر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شود. 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی